Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - streszczenie - strona 2

do wyspy Cejlon. Na pokład zostają załadowane nowe zwierzęta – słoń i tygrys. Smuga opowiada Tomkowi o bardzo niebezpiecznym polowaniu na tygrysa, w którym zginął jego przewodnik.


Rozdział VII Między cyklonem a kłami tygrysa

Statek dociera do strefy równikowej. Nadciąga burza. Cyklon jest tak gwałtowny, że trzeba przenieść klatkę z tygrysem, bo zalewa ją woda. Nazajutrz Tomek idzie postrzelać do kabiny w okolicy maszynowni. Napotyka Smugę i oswobodzonego tygrysa. Chłopiec jednym celnym strzałem zabija bestię i ratuje życie Smudze.


Rozdział VIII Doradca z Melbourne

„Aligator” dociera do Australii. Podróżnicy spotykają się z zoologiem Karolem Bentleyem, który będzie im towarzyszył w łowach. Wspólnie opracowują plan wyprawy.


Rozdział IX Pionierzy australijscy

Podróżnicy opuszczają statek w Port Augusta i wsiadają do pociągu, by dotrzeć do celu pierwszego etapu wyprawy. W pociągu Tomek rozmawia z Bentleyem o polskich podróżnikach, badających Australię.


Rozdział X Opór krajowców

Pociąg jedzie na północ Australii. Krajobraz zmienia się, pustynne tereny zastępuje skrub, czyli plątanina kolczastych roślin. Podróżnicy docierają do Wilcanii, poznają Tony'ego, krajowca który będzie ich przewodnikiem. Potem przesiadają się na wozy i ruszają na farmę pana Clarka. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że okoliczni krajowcy chcą przeszkodzić polowaniu na zwierzęta. Tubylców zjednuje Tomek, zanosząc im żywność i popisując się swoimi umiejętnościami strzeleckimi.


Rozdział XI Wielkie łowy na kangury

Łowcy wyruszają polować na kangury, znajdują miejsce wśród skał, gdzie można zapędzić je w pułapkę. Potem odwiedzają plemię krajowców, które pomoże im w łowach. Po podzieleniu się na grupki, łowcy ruszają w step. Tomek jest wśród grupy krajowców. Zabija on przewodnika stada kangurów i zwierzęta potulnie