Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - streszczenie - strona 4

akcja poszukiwawcza. Dzień poszukiwań nie daje rezultatu.


Rozdział XVIII Zagubieni w skrubie

Tomek zostaje na farmie z matką Sally. Nie może wysiedzieć na miejscu, razem z psem Dingo, należącym do Allanów, idzie na skraj skrubu. Tomek chce schwytać papugę, ale zmyślny ptak ucieka. Chłopiec wchodzi coraz głębiej w gąszcz skrubu, pies Allanów odkrywa jakiś trop i prowadzi Tomka za sobą. Chłopiec trafia na głęboki dół, do którego wpadła Sally. Tomek pomaga dziewczynce wydostać się stamtąd i zanosi ją na farmę.


Rozdział XIX Niemy przyjaciel

Tomek z ojcem odwiedzają Sally. Dziewczynka oddaje chłopcu swojego psa, Dingo. Tomek obiecuje, że będzie do niej pisał listy.


Rozdział XX Poszukiwacze złota i buszrendżerzy

Łowcy opuszczają farmę Allana i wyruszają na południowy wschód, w kierunku gór. Po kilku dniach zagłębiają się w busz. Zaczynają się łowy na kolczatki, niedźwiadki koala i wombaty. Tomek organizuje samodzielną wycieczkę wzdłuż strumienia. Napotyka obóz dwóch poszukiwaczy złota. Podsłuchując ich rozmowę, zostaje odkryty i schwytany. Na obóz napadają czterej napastnicy. Dochodzi do strzelaniny.


Rozdział XXI Pomoc nadchodzi

Czwórka zbójów opanowuje obóz, jeden z poszukiwaczy jest ranny. Bandyci chcą wymusić okup za Tomka, chłopiec próbuje uciekać. Z odsieczą przybywają znajomi Tomka. Łowcy uwalniają poszukiwaczy złota.


Rozdział XXII Na Górze Kościuszki

Łowcy zamierzają zorganizować wyprawę na Górę Kościuszki, najwyższy szczyt w Australii. Wcześniej Tomek odwiedza obóz poszukiwaczy złota. Mężczyźni zbierają się do odjazdu. Jeden z nich wręcza chłopcu tajemniczy podarunek. Łowcy wyruszają na górę Kościuszki. Nazwę szczytowi nadał podróżnik Paweł Strzelecki.


Rozdział XXIII Tajemnica starego O`Donella

Łowcy wracają do obozu a potem wyruszają w drogę powrotną pociągiem do Melbourne.