Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - Problematyka

Problematyka pierwszej książki o przygodach nastoletniego chłopca z Warszawy, który nagle został przeniesiony w świat łowców zwierząt, dalekich podróży i ekscytujących odkryć jest podobna, jak kolejnych części. Alfred Szklarski przekazuje czytelnikom, że warto być dzielnym, odważnym, bronić swojego zdania, umieć postępować honorowo i kochać ojczyznę.

Niezwykle interesujący jest fakt, że bohaterowie sagi o Tomku, Polacy, jeżdżą po całym świecie polując na zwierzęta, a nieustannie pamiętają o Polsce i wspominają swoją ojczyznę. Pobyt w najbardziej egzotycznych krajach wykorzystują do tego, by poznać losy Polaków, którzy odwiedzili te miejsca. Dla Szklarskiego akcenty patriotyczne były niezwykle ważne. W książce „Tomek w krainie kangurów” bohaterowie organizują wyprawę łowiecką do Australii, a akcentami polskimi na tym kontynencie jest góra Kościuszki, nazwana na cześć naczelnika powstania narodowego. Wiele wspomina się także o wyprawach najbardziej znanego polskiego podróżnika, który przemierzał kontynent australijski, czyli Pawła Strzeleckiego.

Bardzo istotne znaczenie ma wątek dorastania i edukacji Tomka Wilmowskiego. 14-letni chłopiec, źle traktowany przez los (zmarła mu matka, a ojciec zmuszony był do ucieczki przed carską policją), nagle dowiaduje się, że wyruszy na wspaniałą wyprawę i spotka swojego ojca. Postać Tomka niezwykle uatrakcyjnia książki Szklarskiego. Dzięki ciekawemu świata nastolatkowi czytelnik dowiaduje się wielu interesujących rzeczy o zwyczajach krajowców, geografii, dzikich zwierzętach czy roślinach, a opowieść zyskuje charakter awanturniczy i przygodowy, bo chłopiec przeżywa ciągle nowe i zapierające dech w piersiach przygody.

Alfred Szklarski wydał pierwszy tom opowieści o Tomku w 1957 roku. Mimo przemian i popaździernikowej odwilży, w Polsce panowała