Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - Problematyka - strona 2

wtedy dość ponura atmosfera. Polacy spragnieni byli nowinek ze świata, a książka o młodym chłopcu, uczestniczącym w zagranicznych wyprawach na zwierzęta, wywołała zachwyt nastoletnich czytelników. Przesłanie książki odczytać można było następująco: zobaczcie, Tomek żył w o wiele bardziej ponurych czasach, Polska była wtedy pod zaborami, nie wolno było swobodnie myśleć, a mimo to udało mu się spełnić swoje marzenia. Nie ma przeszkód, byście wy mogli spełniać swoje... By to jednak móc robić, trzeba być przygotowanym jak Tomek: to dobry uczeń, mimo carskich represji i nudnego programu uważa na lekcjach i ma dobre stopnie, szybko się uczy, nie ma dla niego trudnych wyzwań, jest otwarty wobec innych ludzi, szanuje ich poglądy, jest odważny i szczery. Tomek to, można powiedzieć, chodzący ideał, ale w końcu ma być wzorem dla tysięcy nastolatków. Dorośli w powieści Szklarskiego są  podobnie wzorowi: odważni, honorowi, uczciwi, mają wielu przyjaciół, traktują Tomka po partnersku. Chłopiec ma skąd czerpać dobre wzorce.

Ważnym wątkiem w książkach Szklarskiego jest harmonia na linii człowiek - natura. Łowcy   zapuszczający się w najdziksze ostępy, nigdy bezmyślnie nie zabijają dzikich zwierząt, zawsze starają się je łapać tak, by nie stała im się krzywda i nie spowodować ich cierpień. Podobnie traktują  roślinność, bezmyślnie jej nie niszczą. Pisząc swoje książki Szklarski znał los Indian północno-amerykańskich, niemal wytępionych przez białych osadników, mógł więc swoim utworom nadać podobny wydźwięk.

Ważnym elementem książki o Tomku jest podkreślenie jego cech osobowych. Jak już wspomniano, jest on dzielny, pomysłowy, odważny, przedsiębiorczy, szczery. Bez tych zalet nie mógłby zjednać sobie sympatii kolegów swojego ojca, napotykanych w czasie wyprawy ludzi, także krajowców.